czwartek, 10 października 2013

Ciążowe przesądy i stereotypy

Piszemy o różnych kwestiach i sprawach związanych z ciążą, a nie napisałyśmy jeszcze ani słowa o prawdziwych ciążowych stereotypach, których przecież jest całkiem sporo. Co prawda dziś są co najwyżej powodem do żartów niż lęku, ale niektóre z nich wciąż funkcjonują w naszym społeczeństwie.
 
 
 
Postarałam się zgromadzić te najpopularniejsze:

 1. W czasie ciąży nie wolno chodzić pod drabiną i liniami wysokiego napięcia. Grozi to owinięciem się pępowiny wokół dziecka w trakcie porodu. Cóż, obawiam się, że nie istnieją naukowe dowody popierające tą dziwaczną tezę. Ciężko byłoby je zresztą zdobyć, bo w dzisiejszym świecie kobiety, która przez 9 miesięcy ciąży nie przeszła pod linią wysokiego napięcia ze świecą szukać. A i korali podobno też nie wolno nosić.
 2. Kupowanie wyprawki przynosi pecha. To kolejny stereotyp, z którym ciężko się zgodzić, bo chyba każdy rodzic wyprawkę szykuje. Chyba, że nie wolno jej kupować, a należy zdobywać… No ale tego nie wiadomo.
 3. W czasie ciąży należy jeść za dwoje. Od dawna wiemy, że nie jest to prawda. Należy jeść dla dwojga, a więc zdrowo przede wszystkim, a nie dużo.
 4. W czasie ciąży nie należy obcinać włosów. To słyszałam naprawdę wiele razy i nadal nie wiem jaka jest tego przyczyna.
 5. Jak ktoś nie spełni zachcianki kobiety w ciąży to go myszy zjedzą. Akurat ten stereotyp powinno się rozpowszechniać!;p
 6. Kobiety, które w ciąży jedzą słodycze urodzą dziewczynkę, a te zajadające się rzeczami ostrymi – chłopca. Cóż…Patrycja, którą znacie z tego bloga jadła chyba tyle samo rzeczy ostrych co słodkich i będzie Kruszynka
 7. Jeżeli przyszła mama się oparzy to dziecko będzie miało znamię w tym samym miejscu. To by znaczyło, że płód jest magicznie połączony z każdym fragmentem skóry mamy. Niesamowite!
 8. Nie wolno w ciąży patrzeć na księżyc bo dziecko będzie łyse. A co gorsza na słońce też patrzeć nie można. Grozi to płaczącym potomkiem. I jak tu przeżyć te 9 miesięcy?

A wy znacie jakieś ciążowe stereotypy? Podzielcie się z nami!

14 komentarzy:

 1. no najlepiej zamknąć się w piwnicy i być odciętym od wszystkiego , bo w końcu od oglądania telewizji dziecko ogłupieje, a od komputera będzie hakerem ... i bądź mądry i pisz wiersze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta prawda! Z tych ludowych mądrości wynika, że co by się nie robiło to i tak będzie źle. Chyba taka polska mentalność

   Usuń
 2. Takk moja mama powiedziała mi,że mam nie przechodzić także pod sznurami na pranie bo pępowina się owinie.
  Jeżeli przyszła mama sie przestraszy i złapie się za twarz dziecko będzie mieć całe życie czerwone policzka....

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety niektórzy w takie rzeczy dziwne jeszcze wierzą, zwłaszcza z tymi myszami.
  Śmieszne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to akurat bardzo przydatny przesąd:) szczególnie dla kobiet w ciąży;p

   Usuń
 4. Mi mówiono od samego początku, że mam nie podnosić rąk do góry, bo się dziecku owinie pępowina wokół szyi. I jeszcze mi wmawiano, że prawda, bo mój Mąż miał owiniętą pępowinę! Ja zawsze słysząc coś takiego, robię wszystkim na przekór :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra postawa! Ale serio tak mówili? czy w żartach?

   Usuń
  2. To było mówione jak najbardziej na poważnie... Są ludzie (kobiety), które w to mocno wierzą! Mam koleżankę, która tak mocno w to wierzyła w ciąży, że nawet gdy chciała sięgnąć szklankę z szafki, zawsze wołała kogoś, kto jej ją podał!

   Usuń
 5. No to czekam na mojego łysolka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wolno patrzeć przez wizjer bo będzie zez.
  Jeśli matka się przestraszy to w miejscu, w którym się złapała dziecko będzie miało "myszkę".
  Nie można pić wody mineralnej bo dziecko urodzi się z wodogłowiem.
  Nie wolno siadać po turecku żeby dziecko nie miało krzywych nóg.

  Mogłabym tak jeszcze duuuużo wymieniać (czytałam w ciąży gdy chciałam się pośmiać). A włosów nie należy obcinać bo to odbiera rozum dziecku :)
  Stwierdzam, że mamy osób wierzących w te brednie na pewno ścinały włosy w ciąży :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się to z zakazem picia wody mineralnej i patrzeniem przez wizjer. Ciekawe skąd się biorą takie przesądy. Ktoś przecież to wymyśla...

   Usuń
  2. Na pewno te osoby, które wierzą że w ciąży nie można się myć w okolicach intymnych oraz chodzić do lekarza :)

   Usuń
 7. To z księżycem najbardziej mi się podoba :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz!